Ładowanie bezprzewodowe jest wciąż na wczesnym etapie, jednak technologia rozwija się błyskawicznie i w najbliższym czasie możemy spodziewać się wielu ulepszeń, a także coraz częstszego zastępowania tradycyjnego ładowania bezprzewodowym.

Ładowarka bezprzewodowa działa dzięki wytwarzaniu pola elektromagnetycznego, które następnie smartfon lub inne urządzenie pochłania, w celu uzyskania energii. Wbudowana w urządzeniu cewka pobiera energię z pola magnetycznego, wykorzystując ją do zasilania baterii.

Qi to główny i najbardziej popularny standard ładowania bezprzewodowego. Głównie o nim będize mowa w niniejszym artykule.

Czy ładowanie bezprzewodowe jest szybkie? Jeśli tak, to jak szybkie może być? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania.

Spis treści:

  1. Wstęp
  2. Jak szybkie jest aktualnie ładowanie bezprzewodowe?
  3. O co chodzi z mocą?
  4. Jakie mamy rodzaje ładowarek bezprzewodowych?
  5. 4 sposoby na szybkie ładowanie bezprzewodowe
  6. Podsumowanie

2. Jak szybkie jest aktualnie ładowanie bezprzewodowe?

Standard Qi oferuje dwa rodzaje ładowania bezprzewodowego dla smartfonów: Basic Power Profile (BBP) oraz Extended Power Profile (EPP). Pozwalają na zwiększenie mocy ładowania do 15W bez marnowania energii elektrycznej w postaci ciepła. Profile różnią się technicznie, EPP jest szybszy od BPP. Qi jest otwartym standardem, zatem EPP może być dostosowany do obsługi jeszcze szybszego ładowania.


Dodatkowo model smartfona oraz natężenie prądu, jakim może być ładowany mają znaczący wpływ na ładowanie. Na przykład użycie ładowarki bezprzewodowej ze smartfonem obsługującym szybkie ładowanie pozwoli na uzyskanie poziomu baterii 50% w 30 minut, lub pełne naładowanie w 90 minut.

Mimo, iż ładowanie bezprzewodowe jest wolniejsze od tradycyjnego to i tak w ostatnim czasie nastąpiło znaczne jego przyspieszenie, dzięki rozwojowi technologii.

3. O co chodzi z mocą?

Niezależnie od tego czy kupisz ładowarkę o mocy 10W czy 15W, moc ładowania zostanie automatycznie dopasowana do możliwości urządzenia. Należy wziąć także pod uwagę możliwości zasilania telefonu i sposób, w jaki zamierzasz korzystać z ładowarki.

4. Jakie mamy rodzaje ładowarek bezprzewodowych?

Istnieją dwa główne rodzaje ładowarek bezprzewodowych, dedykowane dla telefonów z Androidem lub iOS. W obu przypadkach, aby naładować telefon wystarczy położyć go na ładowarce bezprzewodowej. Jeśli wystąpią problemy podczas ładowania, konieczne może być wyjęcie telefonu z etui. 

5. Cztery sposoby na szybkie ładowanie bezprzewodowe

Mimo, iż moc Twojego telefonu ma znaczący wpływ na szybkość ładowania Twojego telefonu, możesz przyspieszyć ładowanie wykonując poniższe czynności.

• Unikanie ciepła

Nadmiar ciepła negatywnie wpływa na ładowanie bezprzewodowe, ponieważ ilość energii trafiającej do akumulatora zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury. Temperatury powyżej 30 stopni potrafią znacznie spowolnić ładowanie bezprzewodowe, ekstremalnie wysokie temperatury mogą nawet całkowicie zatrzymać ładowanie.

• Tryb samolotowy podczas ładowania

Podczas ładowania bezprzewodowego najlepiej wyłaczyć telefon lub przełączyć go w tryb samolotowy. Jeśli musisz korzystać z niego podczas ładowania, rób to oszczędznie. Im mniej energii zużywa Twoje urządzenie podczas ładowania, tym mniej energii pobierze z zewnętrznego źródła, co przekłada się na czas ładowania.

• Zamknij aplikacje w tle

Zamknij uruchomione aplikacje, aby przyspieszyć ładowanie bezprzewodowe. Większość aplikacji pozostaje aktywna w tle nawet po wyjściu z nich i nadal zużywa energię, aby utrzymać funkcjonalność. Upewnij się, że usuwasz mniej przydatne aplikacje i regularnie czyścisz pamięć podręczną.

• Wyłącz ekran podczas ładowania

Wyłączenie ekranu podczas ładowania może zwiększyć prędkość ładowania nawet o 80%.

6. Podsumowanie

Bezprzewodowe ładowanie staje się coraz szybsze, a ze względu na to, że pracuje nad nim coraz więcej producentów, prześcignięcie ładowania przewodowego jest tylko kwestią czasu. Nowoczesne ładowanie bezprzewodowe zapewnia wysoką wydajność, pod warunkiem zachowania odpowiedniej odległości względem ładowarki.