Część ludzi postrzega ładowanie bezprzewodowe jako całkowicie zbędną funkcję. Przyjmuje się, że zaledwie 29% ludzi korzysta z ładowarek bezprzewodowych. Jest to bardzo niska liczba zważywszy na to, że ta technologia znajduje się na rynku już od dłuższego czasu.

Spis treści:
  1. Wstęp
  2. Czym jest Qi?
  3. Jakie są zalety ładowania bezprzewodowego?
  4. Co mówią przeciwnicy ładowania bezprzewodowego?
  5. Nieoficjalne informacje dotyczące smartfonów Apple
  6. Czy ładowanie Qi jest przyszłością?e
Mimo tego w 2019 roku nastąpił wzrost sprzedaży ładowarek bezprzewodowych wynoszący aż 37%. Odsetek użytkowników, którzy na co dzień ładują swoje urządzenia bezprzewodowo jest niewielki, jednak z każdym rokiem znacząco rośnie. W tym artykule przedstawimy najważniejsze zalety ładowarek bezprzewodowych, co z pewnością ułatwi podjęcie decyzji dotyczącej jej zakupu.

2. Czym jest Qi?

Qi (oznacza "przepływ energii") jest standardem ładowania bezprzewodowego wydanym po raz pierwszy w 2008 roku. W przeszłości ładowanie bezprzewodowe było znacznie wolniejsze od tradycyjnego, natomiast aktualnie może osiągać moc nawet 65W. W niedalekiej przyszłości moc ta ma zostać zwiększona do wartości wynoszącej aż 200W. Standard ten zapoczątkowany został przez Wireless Power Consortium, którego członkami jest ponad 600 firm, między innymi: Apple, Google, Xiaomi, Samsung. 80% urządzeń, które mogą być ładowane bezprzewodowo posiada certyfikat Qi.

3. Jakie są zalety ładowania bezprzewodowego?

Dlaczego sprzedaż ładowarek bezprzewodowych wzrasta znacznie z każdym rokiem? Jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.

3.1 Szeroka kompatybilność

Zdecydowana większość ładowarek bezprzewodowych posiada certyfikat Qi. Oznacza to, że jedna ładowarka kompatybilna jest z większością dostępnych modeli smartfonów. Zakres kompatybilności w przypadku ładowania bezprzewodowego jest znacznie większy niż w przypadku tradycyjnego ładowania za pośrednictwem przewodów USB-C, micro USB lub Lightning.

Funkcjonalność szybkiego ładowania może różnić się w zależności od protokołów i procedur bezpieczeństwa. Różnią się one w zależności od producenta, na przykład ładowarki OPPO AirVOOC umożliwiają szybkie ładowanie urządzeń OPPO z mocą 65W, ale taka moc nie jest osiągalna w przypadku wykorzystania smartfona innego producenta z tą ładowarką.

3.2 Mniejsza ilość kabli

Ładowarki bezprzewodowe znacznie zmniejszają liczbę potrzebnych kabli. Zapewnia to większy ład i porządek na biurku. Mimo to laptopy zazwyczaj nie posiadają funkcji ładowania bezprzewodowego, dlatego w szczególnych przypadkach wciąż będzie występowała konieczność zastosowania tradycyjnych kabli.

3.3 Większa trwałość

W przypadku tradycyjnych ładowarek, wtyczek oraz gniazd wykorzystywane są miedziane połączenia, które z czasem mogą ulec zużyciu. Ten proces szczególnie przyspiesza kontakt z wodą, wilgocią, kurzem lub piaskiem. Miedź w przypadku ładowarki bezprzewodowej jest osłonięta miedzianą obudową, która zapobiega zużywaniu się elementów miedzianych, chroniąc je przed działaniem czynników zewnętrznych. Mimo to dobrej jakości przewód jest w stanie wytrzymać tysiące podłączeń, a do jego całkowitego zużycia musi minąć wiele czasu.

4. Co mówią przeciwnicy ładowania bezprzewodowego?

Jak wspominaliśmy na początku artykułu, wiele osób nie lubi ładowania bezprzewodowego, uważając jednocześnie, iż jest to niepotrzebna technologia. Dla porównania wiele osób określa również składane smartfony, jako zupełnie niepotrzebną technologię.

4.1 Korzystanie z telefonu podczas ładowania

Największym problemem dla większości użytkowników ładowarek  bezprzewodowych jest utrudnione korzystanie ze smartfona podczas ładowania. Musi leżeć on nieruchomo na ładowarce, aby był skutecznie ładowany. Istnieje jednak wiele różnych, funkcjonalnych ładowarek bezprzewodowych. Niektóre z nich umożliwiają korzystanie z telefonu podczas ładowania.

4.2 Niska skuteczność

Wiele osób twierdzi, iż ładowanie bezprzewodowe prowadzi do marnowania energii. Według badań ładowarki bezprzewodowe zużywają o około 40% więcej energii, kiedy telefon jest włączony, połączony z Wi-Fi oraz ładowany bezprzewodowo w porównaniu z taką samą sytuacją podczas ładowania przewodowego. Jednak ekolodzy powinni być świadomi, że dodatkowo zużyta energia ma znikomy wpływ na emisję dwutlenku węgla w porównaniu do na przykład dojazdów do pracy samochodem napędzanym benzyną.

5. Nieoficjalne informacje dotyczące smartfonów Apple

Pojawiły się plotki mówiące o tym, iż Apple planuje całkowite usunięcie portu Lightning, a telefony iPhone nie będa posiadały żadnych portów. Nie jest jednak znany powód tej decyzji. Smartfon w dalszym ciągu nie byłby całkowicie wodoszczelny ze względu na głośniki.


Należy pamiętać, iż te informacje nie są potwierdzone. Mogą być jedynie niezrealizowanym pomysłem producenta, który został odrzucony. Jednak możemy zaobserwować wyraźne skupienie się Apple na ładowarkach bezprzewodowych MagSafe.

6. Czy ładowanie Qi jest przyszłością?

Jest mało prawdopodobne, aby smartfony zostały pozbawione portów ładowania w najbliższej przyszłości. Z roku na rok rośnie liczba sprzedawanych ładowarek bezprzewodowych. Prawdopodobnie nie ma powodu do obaw, abyśmy zostali zmuszeni do korzystania z ładowarek bezprzewodowych. Jedynym wyjątkiem może być niezbyt prawdopodobne usunięcie portu Lightning z iPhone. Jeśli port ładowania w Twoim urządzeniu zostanie uszkodzony, bezprzewodowa ładowarka może stanowić dobrą alternatywę dla kosztownej naprawy urządzenia.