Czym jest port Ehernet, jakie kable sieciowe są najlepsze oraz w jaki sposób zapewnić najszybszy przesył danych pomiędzy urządzeniami? Niniejszy artykuł odpowie na wszystkie trzy pytania. Po przeczytaniu zyskasz szczegółową wiedzę na tematy związane z portami oraz kablami sieciowymi.

Spis treści:

  1. Wstęp
  2. Czym jest port Ethernet?
  3. Jak wygląda port Ethernet?
  4. Do czego wykorzystywany jest port Ethernet?
  5. Pozostałe zastosowania portu Ethernet

Czym jest port Ethernet?

Może być to wejście w komputerze, urządzeniu sieciowym lub specjalnym gniazdku ściennym, które umożliwia podłączenie kabla sieciowego. 

Praktycznie rzecz biorąc, każdy rodzaj informacji może być przesyłany za pomocą tego portu. Zarówno dźwięk, materiał wideo, programy, jak i dokumenty tekstowe. Dzięki tak dużej wszechstronności, kable Ethernet wykorzystuje się do łączenia urządzeń sieciowych wszelkiego typu.

Jak wygląda port Ethernet?

Port Ethernet kształtem przypomina sześcian. Jest nieco większy niż gniazdo telefoniczne, a jego głębokość wynosi około 1,5 cm. Złącza kabli Ethernet posiadają klipsy, które zatrzaskują wtyk na właściwym miejscu.

Do czego wykorzystywany jest port Ethernet?

Porty Ethernet można znaleźć w routerach, konsolach do gier oraz w większości komputerów. Bez tych portów tworzenie sieci lokalnych byłoby praktycznie niemożliwe. Pozwalają na podłączenie komputerów i innych urządzeń do interentu oraz na łączenie ich ze sobą. Sposób wykorzystania portów Ethernet jest zależny od typu sieci.

Większość domów oraz firm posiada co najmniej jeden router Wi-Fi, umożliwiający bezprzewodowy dostęp do sieci w całym budynku. Komputery, urządzenia mobilne i akcesoria, takie jak drukarki, będą łączyć się z tą siecią bezprzewodowo. Natomiast do połączenia routera z internetem wykorzystuje się kabel Ethernet.


Często kilka komputerów łączy się z routerem przewodowo, za pomocą kabla Ethernet. Jednak aktualnie większość urządzeń łączy się z internetem w sposób bezprzewodowy.

Nie wszystkie sieci muszą być bezprzewodowe, zamiast routera można zastosować switch, pozwalający na podłączenie wielu urządzeń za pomocą kabla sieciowego. 

Pozostałe zastosowania portu Ethernet

Łączność internetowa nie jest jedynym zastosowaniem portów i kabli Ethernet. Z ich pomocą można również przesyłać pliki bezpośrednio z jednego komputera na drugi. Jest to wygodniejsze niż korzystanie z pamięci przenośnej lub kart SD, ponieważ nie występują ograniczenia związane z rozmiarem oraz liczbą przesyłanych plików. Często huby USB-C posiadają również port Ethernet, umożliwiając szybkie nawiązanie niezawodnego połączenia.

W naszej ofercie: