Najnowsze modele iPada posiadają tylko jeden port USB-C. To świetna informacja dla wielbicieli minimalizmu, jednak może stanowić problem w przypadku konieczności podłączenia większej ilości urzadzeń. Na szczęście rozwiązanie tej sytuacji jest proste: hub USB-C. Świetnie sprawdzi się także w przypadku innych urządzeń takich jak smartfony czy laptopy. 

Spis treści:

 1. Wstęp
 2. Dlaczego hub USB-C jest niezbędnym dodatkiem?
 3. 6 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem
 4. Dokonaj właściwego wyboru
 5. Przyszłość hubów

Dlaczego hub USB-C jest niezbędnym dodatkiem?

Tego typu hub jest poręcznym narzędziem, które łączy wszystkie Twoje urządzenia oraz karty pamięci. Producenci znacznie ograniczają liczbę dostępnych portów, jednak hub USB-C pozwala na wykorzystanie wszystkich możliwości Twojego urządzenia. 

6 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem

Estetyka

Szukasz rozwiążania dla zbyt małej ilości portów, zatem estetyka nowego urządzenia nie znajduje się na pierwszym planie. Jednak hub USB-C będzie znajdował się na Twoim biurku przez cały czas, zatem musi prezentować się dobrze.

Jeśli przejrzałeś już ofertę hubów, prawdopodobnie zauważyłeś, że produkty w niższej cenie są cięższe i mają ograniczoną funkcjonalność. Ceny lekkich i bardziej zaawansowanych konstrukcji zaczynają się od około 100 zł.

Większość modeli ma kształt sześcianu, ale można znaleźć także kwadratowe lub okrągłe huby. W przypadku konstrukcji okrągłej, niektóre przewody mogą być skierowane w przeciwnym kierunku niż pożądany, dlatego najbezpieczniejszym wyborem jest tradycyjny hub w kształcie prostokąta.Materiały

Nie należy zapominać także o materiałach, z których wykonane jest urzązenie. Mają one wpływ na wygląd, jakość oraz wrażenia z użytkowania. Zazwyczaj najtańsze urządzenia są wykonane z plastiku, natomiast droższe z metalu, który sprawia, że hub jest wytrzymały i elegancki.

Jeśli zakupisz tańszy hub USB-C, możesz otrzymać rozczarowujący produkt, którego jakość jest niska. Prawdopodobnie na początku będzie działał dobrze, ale przy dłuższym użytkowaniu tanie produkty są wyjątkowo podatne na awarie.

Aluminium pełni także istotną rolę w kwestii odprowadzania ciepła. Wszystkie huby przechodzą szczegółowe testy, mające na celu uniknięcie przegrzewania się urządzenia, podczas podłączenia wszystkich urządzeń jednocześnie. Tanie huby mają tendencje do przegrzewania się, co może powodować ich uszkodzenie. W przypadku urządzenia niezbędnego do pracy, jakim jest hub USB-C znacznie leppiej zainwestować w produkt, który będzie działał przez wiele lat.  

Długość przewodu

Kolejnym ważnym aspektem jest długość przewodu. Większość osób uświadamia sobie, że przewód jest zbyt krótki dopiero po zakupie. Zazwyczaj w przypadku urządzeń mobilnych lub tabletów długość ta powinna być wyższa. W przypadku laptopów lub komputerów stacjonarnych odległość pomiędzy urządzeniem, a hubem zazwyczaj nie jest duża.

Jeśli hub USB został źle zaprojektowany, przewody mogą nachodzić na siebie lub układać się pod kątem, który prowadzi do ich zginania i możliwego uszkodzenia w przyszłości. Dlatego należy pamiętać o tym, że zawsze lepiej zakupić urządzenie z większą ilością portów.

Funkcjonalność huba

Kolejną istotną cechą huba USB-C jest jego praktyczność. Nie wszystkie huby są sobie równe, jak zapewne się domyślasz, cena ma wpływ na funnkcjonalność oraz ilość portów, o czym wspominamy poniżej. 
 • Port Ethernet - z pewnością wielokrotnie będziesz wykorzystywać swoje urządzenie do wykonywania zadań, które wymagają stabilnego połączenia internetowego. Kiedy przesyłasz pliki lub prowawdzisz wideokonferencję, ostatnią rzeczą, której chcesz jest utrata połączenia. Część hubów posiada port ethernet, pozwalający na uzyskanie przewodowego połączenia z siecią, które jest zapewnia największą stabilność i prędkość.
 • Port HDMI - niezbędny jeśli potrzebujesz podłączyć swoje urządzenie do drugiego, większego ekranu. Świetnie sprawdzi się podczas wygłaszania prezentacji w pracy lub na przykład do oglądania filmów w domu.
 • Porty USB oraz karty SD - jeśli chcesz edytować zdjęcia lub filmy z zewnętrznego dysku, kamery lub drona, potrzebujesz huba USB-C, który cechuje się obsługą kart SD oraz posiada wystarczającą liczbę portów USB. Optymalna ilość portów USB to minimum 3, tak aby istniała możliwość podpięcia klawiatury i myszki oraz jednego ze wspomnianych urządzeń.
 • Ładowanie - kolejną funkcją, która może Ci się przydać jest wykorzystanie huba jako ładowarki. Dzięki portom szybkiego ładowania możesz podłączyć urządzenia takie jak smartfon czy kamera i ładować je podczas pracy.
 • Transfer danych - mimo, że urządzenia stają się coraz mniejsze i inteligentniejsze, pliki, które przesyłamy rosną. Niezależnie czy jest to film 4K czy prezentacja do pracy, prędkość transferu zapewniana przez hub USB-C nigdy nie była tak ważna.
 • Marka oraz cena - najtańsze huby USB-C zaczynają się już od około 120 zł. Posiadają jednak ograniczone, jedynie podstawowe możliwości. W przypadku zwiększenia budżetu można znaleźć bardziej stylowe i przyszłościowe huby, o dużych możliwościach. Za około 200 zł można już znaleźć hub wyposażony w szeroką gamę portów, takich jak 4K HDMI, Fast Ethernet, USB 3.0 i SD. 
 • Bezpieczeństwo - nie jest może efektowne ani modne, ale powinno być ważne podczas zakupu huba. Upewnij się, że posiada on zabezpieczenia przeciwprzepięciowe oraz jest wykonany z odpowiednich materiałów. Istotne jest rozpraszanie ciepła, aby zapewnić bezpieczeństwo urządzeń i ich użytkowników.

Dokonaj właściwego wyboru

Jak się zapewne zorientowałeś, wybór hubów USB-C jest większy niż mogłoby się wydawać. Pewność o uzyskaniu dobrego stosunku jakości do ceny może być trudna, przy tak wysoko nasyconym rynku tych urzązeń.

Wszystko sprowadza się do znalezienia właściwej równowagi pomiędzy jakością, ilością portów, designem i ceną. Potrzebujesz produktu, który oferuje jak największą wszechstronność, jeśli chodzi o porty, a także będzie elganckim i stylowym dodatkiem do Twojego miejsca pracy.

Możesz wybrać niedrogi koncentrator USB-C o ograniczonej funkcjonalności i podstawowym designie. Jeśl wydasz nieco więcej, kupisz urządzenie pasujące do Twojego biurka i wielofunkcyjne zarazem.

Ostatecznie to zależy od Ciebie, jak zaawansowane urządzenie jest Ci niezbędne do pracy i rozrywki. Podczas zakupu tego typu urządzeń zawsze należy patrzeć w przyszłośc. Nigdy nie wiesz czego możesz potrzebować do podłączenia swoich urządzeń za rok lub dwa.

Przyszłość hubów

Nie jest to coś czego się spodziewaliśmy... ale za sprawą producentów, którzy wprowadzają urządzenia z niewielką ilością portów, wygląda na to, że huby USB-C staną się niezbędnym i modnym gadżetem.