Rok 2020 przyniósł znaczące zmiany w naszym życiu. Według przeprowadzonej ankiety aż 74% respondentów uważa, iż praca zdalna stała się standardem. Aktualnie około 48% wykonywanej pracy w USA odbywa się całkowicie lub w większości zdalnie. Ma to wiele zalet, a główną z nich jest redukcja ryzyka zarażenia koronawirusem. 

Liczba pracujących zdalnie wciąż rośnie, gdyż sytuacja nie poprawiła się w kolejnym roku, coraz więcej osób organizuje stanowisko do pracy w domu i w tym artykule podpowiemy jak zrobić to najlepiej.

Spis treści:

  1. Wstęp
  2. Wyzwania związane z organizacją domowego miejsca pracy
  3. Pracuj mądrzej i zdrowiej

Praca zdalna nie jest jednak niczym nowym dla większości pracowników. Badania dowodzą, iż większość z nich jest w stanie zaakceptować nawet niższe wynagrodzenie w zamian za możliwość pracy zdalnej, w komfortowych domowych warunkach. Praca zdalna ma swoje wady i zalety, które przedstawimy w dalszej części artykułu.


2. Wyzwania związane z organizacją domowego miejsca pracy

Każdy kto mieszka ze współokatorami lub dziećmi z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę jak trudno znaleźć spokojne miejsce do pracy. Członkowie rodziny oglądający telewizję, biegające lub grające w gry dzieci naprawdę potrafią utrudnić pracę zdalną. 

Przede wszystkim miejsce

Znalezienie spokojnego miejsca do pracy jest ważnym, pierwszym krokiem. Niektórzy mają dodatkowy pokój np. na piętrze, inni natomiast są zmuszeni do poszukiwania innych rozwiązań, które przedstawimy w dalszej części artykułu.

Wykorzystaj muzykę, aby się skupić

Jeśli wybrałeś już miejsce pracy i dokucza Ci w nim hasłas możesz stłumić go za pomocą muzyki. Według przeprowadzonych na grupie studentów badań, słuchanie muzyki powodowało lepsze wyniki w nauce, a także wyższe skupienie oraz redukcję stresu. 

Nie pozwalaj na rozproszenie uwagi

Zapewne co chwilę sprawdzasz ekran swojego smartfona, odczytując wiadomości, maile lub przeglądając media społecznościowe dłużej niż powinieneś. Odłóż telefon komórkowy. Nie jest to łatwa czynność, zważywszy na to, jak mocno jesteśmy uzależnieni od swoich telefonów. Ma on jednak katastrofalny wpływ na naszą produktywność. Zaplanuj sobie określony czas na sprawdzenie maili oraz odpisanie na wiadomości.Jesli dysponujesz dużym ekranem, takim jak telewizor to świetnie. Możesz podłączyć swój komputer lub laptop do niego za pomocą kabla HDMI lub wykorzystać technologię Miracast, aby ułatwić sobie pracę.

Zainwestuj w niezbędne akcesoria

Jeśli jesteś wielbicielem marki Apple, prawdopodobnie wykorzystujesz swojego MacBooka lub iPada do pracy. Dużym ułatwieniem będzie zakup huba, który ułatwi pracę dzięki portom kart pamięci, USB, HDMI, jack i innymi. 

Planowanie

Inne obowiązki domowe mogą utrudnić ukończenie pracy lub dotrzymanie terminów. Zmywanie naczyń czy pranie może być frustrujące. Stwórz sobie dokładny harmonogram i trzymaj się go. Dzięki temu znajdziesz czas zarówno na pracę, jak i codzienne obowiązki domowe.

Dbanie o właściwą postawę, kontakty towarzyskie i ruch mają kluczowe znaczenie

Oprócz koncentracji istnieją także inne problemy, związane z pracą w domu, które redukują produktywność i osiąganie dobrych wyników. Ponieżej przedstawimy kilka przydatnych porad, które pozwolą na wygodną i zdrową pracę z własnego domu.

Zbyt długie siedzenie nie jest dobre

Może powodować bóle pleców, cukrzycę, udar, demencję, wysokie ciśnienie krwi i nie tylko. Naukowcy twierdzą także, iż ma zły wpływ na serce i może nawet skrócić długość życia. Powoduje również wzrost masy ciała i niszczy postępy, które osiągasz na siłowni. Musisz koniecznie poruszać się przez cały dzień. Jest to najskuteczniejsza metoda przeciwdziałania chorobom, lepsza nawet niż jakiekolwiek ćwiczenia.Bądź towarzyski

Kontakty interpersonalne są ważne i pomagają w osiągnięciu wysokiej produktywności. Rozmowa o tematach niezwiązanych z pracą pomaga w odświeżeniu umysłu, zrelaksowaniu się i pozwala na dalszą gotowość do pracy.

Korzystaj z właściwego oprogramowania

Łączy się to z poprzednim punktem, ponieważ podczas pracy zdalnej nie masz kontaktu z ludźmi, jak w typowym środowisku biurowym. Dzięki aplikacjom, takim jak Slack lub Asana możesz połączyć się ze współpracownikami w celu przeprowadzenia rozmowy, burzy mózgów lub dzielenia się pomysłami. 

Dbaj o przestrzeń biurową wokół siebie

Zaplanuj oddzielną przestrzeń biurową oraz dbaj o czystość i porządek na niej. Czyste miejsce pracy, wolne od zarazków pozwala zapobiegać chorobom, zapewniając zdrowie i wyską produktywność. Nie zapomnij także o odpowiednio szybkim łączu internetowym.  

Przygotuj się, zadbaj o strój

Przygotuj się do pracy, ubierz się elegancko i zachowuj tak, jak w prawdziwym środowisku biurowym. Sprawi to, iż będziesz bardziej produktywny, ponieważ sygnalizujesz swojemu umysłowi, że jesteś w pracy.

Właściwa postawa podczas pracy

Wybór wygodnego krzesła, biurka lub podstawki pod laptopa jest bardzo ważny. Polecamy podstawkę X-Kit, która dzięki wbudowanemu hubowi znacząco usprawnia pracę. Pozwala także zadbać o właściwą postawę, pozwalając na właściwą pozycję kręgosłupa i szyi. 

Zaplanuj regularne ćwiczenia

Niezależnie od pory dnia trzymaj się regularnego planu ćwiczeń, aby zadbać o dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Dodatkowo upewnij się, że dbasz o ruch podczas pracy, taki jak chodzenie po domu lub częste przerwy w celu rozluźnienia.

Staraj się nie siedzieć zbyt długo

Jak już wspominaliśmy, zbyt długie siedzenie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego ważne jest pozostanie aktywnym. Spróbuj popracować na stojąco i upewnij się, że wykonujesz właściwą ilość ruchów podczas dnia.

3. Pracuj mądrzej i zdrowiej

Ze względu na sytuację pandemiczną wiele ludzi na całym świecie zostało zmuszonych do izolacji, a praca w domu stała się nowym standardem. Ważne jest zachowanie dobrego samopoczucia, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Kontakty społeczne i ergonomiczny sprzęt powinny być priorytetem podczas dostosowywania się do nowych warunków.