Te dwa systemy operacyjne są największymi graczami na rynku urządzeń mobilnych. Pod kontrolą Androida pracuje 72.45% urządzeń na rynku, natomiast do systemu iOS należy udział w wysokości 26,74%.

Oba systemy operacyjne doskonale sprawdzają się w swoich zastosowaniach, jednak dzieli je kilka zasadniczych różnic. Zacznijmy od szybkiego przedstawienia głównych zalet obu systemów operacyjnych. 

Spis treści:

  1. Wstęp
  2. Czym jest System Operacyjny (OS)?
  3. Czym jest iOS 15?
  4. Czym jest Android 11?
  5. Android 11 vs iOS 15: Najważniejsze cechy
  6. Podsumowanie

Android

iOS 

Otwarty ekosystem: Aplikacje można instalować zarówno ze sklepu Google Play, jak i z innych, nieoficjalnych sklepów i stron internetowych. Prosty interfejs: System iOS jest bardzo przyjazny dla użytkownika i prosty. Powodem jest ten sam producent systemu, jak i urządzeń, co pozwala na łatwiejsze dostosowanie tych dwóch elementów.  
Możliwość dostosowania UI: interfejs użytkownika w systemie Android pozwala na bardzo łatwe zmiany. Bezpieczeństwo: iOS jest znany z wysokiego poziomu bezpieczeństwa i stabilności. W przeciwieństwie do Androida, iOS nie pozwala na instalację aplikacji z nieoficjalnych źródeł. Może się to jednak zmienić ze względu na przepisy.
Przystępność: Odkąd Android jest darmowy wszędzie poza UE, większość konsumentów wybiera urządzenia z tym systemem, ze względu na ich niższą cenę. Płynna wielozadaniowość: Za pomocą iOS możesz wykonywać wiele zadań jednocześnie, bez zmartwień o błędy.
Duży wybór urządzeń: Na rynku znajdziemy bardzo dużą liczbę urządzeń różnych producentów z systemem Android. Natychmiastowe aktualizacje przez wiele lat: Apple wspiera swoje urządzenia wydając regularne aktualizacje przez 5-6 lat od premiery urządzenia.

Czym jest System Operacyjny (OS)?

System operacyjny Twojego urządzenia stanowi oprogramowanie, które jest jednocześnie interfejsem pomiędzy Tobą, Twoim urządzeniem i jego podzespołami. Ta definicja dotyczy wszystkich systemów operacyjnych, jednakże Android oraz iOS to systemy zaprojektowane specjalnie dla smartfonów.

Zatem czym jest mobilny system operacyjny? Jest to oprogramowanie, które pozwala na uruchomienie aplikacji na smartfonach, tabletach itp.

Zatem skoro już wiemy, czym jest system operacyjny, przyjrzyjmy się bliżej dwóm największym graczom, Android 11 oraz iOS 15.

Czym jest iOS 15?

iOS to mobilny system operacyjny opracowany przez Apple i dedykowany dla ich urządzeń. iOS 15 to piętnasta i najnowsza wersja tego mobilnego systemu operacyjnego. Jest kompatybilna z modelami iPhone od 6s wzwyż. Oznacza to, iż Twój telefon kwalifikuje się do aktualizacji, jeśli data jego wydania to najpóźniej koniec 2015 roku.

Czym jest Android 11?

Android to system stworzony przez Google, będący na rynku przez prawie 15 lat. Ten system operacyjny znajdziesz na wielu rodzjaach smartfonów i tabletów na całym świecie.

Android 11 jest jedenastym głównym wydaniem tego systemu. Jest to również najczęściej używana wersja Androida, pod kontrolą którego pracuje ponad 30% wszystkich urządzeń z Androidem.

Lista urządzeń kompatybilnych z tym systemem jest ogromna i składają się na nią między innymi: Samsung Galaxy S10, S20, S21, One Plus 8 and 9, Xiaomi Mi 10, Mi 11, etc.

Android 11 vs iOS 15: Najważniejsze cechy

Teraz przyjrzyjmy się bliżej różnicom pomiędzy tymi systemami operacyjnymi, porównując poszczególne aspekty. Zarówno iOS 15, jak i Android 11 mają swoje mocne strony, jednakże ciężko jest zdecydować, który jest lepszy. 

Interfejs użytkownika (UI)

Interfejs iOS 15 wygląda świeżo i już po ekranie blokady zobaczysz zmiany w stosunku do poprzedniej wersji. Na przykład podobnie jak w przypadku Androida, rozmazywana jest tapeta, co pozwala zwiększyć czytelność zegara i przycisków aplikacji.

Na ekranie głównym pojawiła się także funkcja widżetów, która pozwala na szybkie pobieranie informacji z wybranych aplikacji.W dodatku aplikacje w stylu FaceTime przeszły znaczną modernizację w zakresie projektowania i funkcjonalności, umożliwiając prowadzenie rozmów wideo z użytkownikamis ystemów Adnroid i Windows. Dodatkowe funkcje, takie jak spatial audio (dźwięk przestrzenny), poprawiają odczucia, ponieważ głosy znajomych są rozmieszczone w przestrzeni w zależności od tego, gdzie znajdują się w trakcie rozmowy. 

Android cechuje się również ciekawym interferejsem użytkownika, który sprawia, że telefon jest dynamiczny i łatwy w użyciu. Zauważalną zmianę stanowi nowe menu przycisku zasilania, które zawiera dodatkowo portfel, opcję połączeń alarmowych oraz obsługę inteligentnych urządzeń domowych.

Funkcje takie jak dymki wiadomości, widżet odtwarzania multimediów i nagrywanie ekranu stanowią świetne dodatki.

Aktualizacje

Android 11 został wydany we wrześniu 2020 roku, natomiast iOS 15 dokładnie rok później. Jednakże jeśli chodzi o aktualizacje to przewagę ma iOS. Ten system jest doskonale znany z jakości oraz szybkości otrzymywania aktualizacji. 

Na konferencji Apple WWDC zebrali się przedstawiciele z całego świata, aby omówić aktualizacje zapewniane użytkownikom tego systemu. Tego samego nie można powiedzieć o Androidzie, dlatego może minąć trochę czasu, zanim wszyscy będą mogli korzystać z systemu Android 11 na swoich telefonach.

Prędkość

Telefony pracujące pod kontrolą systemu iOS są znane z szybszego i bardziej efektywnego działania. Google projektuje Androida tak, aby był zgodny z wieloma urządzeniami. Natomiast w przypadku iOS system jest optymalizowany tylko dla urządzeń Apple.

Dodatkowo, chipy Apple z serii A wyprzedzają nawet najlepsze chipy telefonów z Androidem, stąd różnica w wydajności. Modele iPhone'a 13 wykorzystują chip A15, który zpaewnia lepszą wydajność i szybkość w porównaniu z poprzednim chipem A14.

Zarówno Android 11, jak i iOS 15 zostały dobrze zoptymalizowane, aby uzyskać najlepszą wydajność i szybkość. Nie ma dużej różnicy w szybkości, zwłaszcza w porównaniu z ich poprzednikami. Ale oba systemy oferują świetną wydajność. 

Aplikacje

Porównując Google Play Store oraz Apple story, większość popularnych aplikacji jest dostępnych w obu sklepach. Jednak w przypadku tabletów, więcej jest aplikacji zaprojektowanych na tablety z Androidem. Apple jest również rygorystyczne, jeśli chodz o blokowanie niektórych aplikacji w ich sklepie. Jednak w zdecydowanej większości przypadków szukane przez Ciebie aplikacje będą dostępne w obu sklepach.

Możliwość dostosowania

Android zawsze był na szczycie pod względem możliwości dostosowywania. Oprócz używania widgetów, umieszczania skrótów, możesz pójść dalej zmieniając interfejs za pomocą programów typu Launcher. Chociaż firma Apple wprowadziłą więcej możliwości zmian dla widgetów od iOS 14, wciąż daleko mu do osiągniecia poziomu Androida.

Bezpieczeństwo i prywatność

Firma Apple zawsze stawiała na pierwszym miejscu bezpieczeństwo i prywatność swoich użytkowników. Android również zapewnia swoim użytkownikom bezpieczeństwo, dając im kontrolę nad decydowaniem, do jakich informacji aplikacje mają dostęp. Dzięki funkcji "jednorazowe uprawnienia" aplikacje będą musiały poprosić o dostęp przy każdym uruchomieniu, można także przydzielić uprawnienia na stałe, aby uniknąć każdorazowego potwierdzania. 

Integracja z komputerami PC oraz innymi urządzeniami

iOS posiada takie dodatki jak SharePlay. Aplikacja Apple TV współpracuje z FaceTime i wiadomościami, dzięki czemu możesz oglądać filmy razem ze znajomymi na ich iPhone, Mac lub Apple TV. Podczsa oglądania filmu nadal możesz komunikować się za pomocą tekstu, wideo lub audio.


Poza tym Apple ma funkcję przekazywania, która pozwala skopiować tekst na iPhone i wkleić go na iPadzie. Oba urządzenia muszą być zalogowane na to samo konto Apple. To jedna z najciekawszych funkcji.

Android obsługuje funkcję udostępniania ekranu, dzięki czemu możesz powielić ekran swojego smartfona na tablet lub smart TV. Android 11 wprowadza Android Auto, czyli funkcję, która natychmiast łączy telefon z wyświetlaczem samochodu. Ta funkcja stanowi doskonałe rozwiązanie dla kierowców, ponieważ pozwala im wykonywać różne czynności bez użycia rąk, dzięki czemu mogą skupić się na drodze.

Funkcja NFC

Oba systemy operacyjne wspierają obsługę NFC, pozwalając na dokonywanie płatności zbliżeniowych podczas dokonywania zakupów.

Podsumowanie

Zarówno Android, jak i IOS zyskują nieustannie nowe, interesujące funkcje. Android oferuje między innymi konta gości, rozszerzalną pamięc masowa, lepsze zarządzenie plikami i opcje podziału ekranu. Z drugiej strony iOS oferuje FaceTime, iMessage, funkcję hand-off (kopiowanie na iPhone, wklejanie na iPadzie itp.).

Nie ma jasnego sposobu, aby stwierdzić, który system operacyjny jest lepszy, ponieważ wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji.